Śpij, Kochanie, śpij...

Studio Materacy i Łóżek

Logarytmiczna 17 Białystok

Jak wybrać materac?

Dlaczego Materac?

W łóżku spędzamy średnio 8 godzin dziennie, a więc powiedzieć można, że jest to około 1/3 naszego życia. Sen jest dla człowieka podstawową formą wypoczynku i należy zadbać o jego jakość, a właściwie efektywność. Prawdopodobnie najważniejszym ze sposobów na zwiększenie jego efektywności jest dobór odpowiedniego materaca, który podczas snu, powinien zapewniać nam odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa i rozluźnienie mięśni, a w konsekwencji prawidłowy wypoczynek.

Wielu ludzi, podczas urządzania miejsca do spania, stoi przed wyborem odpowiedniego łóżka. Zdecydować się na wersalkę czy materac? Jeżeli priorytetem jest nasze zdrowie i komfort podczas snu, lepszym wyborem będzie zakupienie poprawnie dobranego materaca. Obecnie produkowane materace dają bardzo duże możliwości dopasowania materaca do preferencji danej osoby.

Po w pełni przespanej nocy powinniśmy wstawać wypoczęci, nic nie ma prawa nas boleć, drętwieć czy niepokoić. Jeżeli dzieje się z nami coś złego oznaczać to może, że prawdopodobnie mamy źle dobrany materac.

Podwójny czy pojedynczy?

Pewnym wyznacznikiem tego, kiedy należy zastosować dwa materace zamiast jednego może być różnica w wadze osób użytkujących materac wynosząca 20 kg i więcej. Jeżeli osoby śpiące na jednym materacu znacznie różnią się fizyczną budową lub po prostu przejawiają odmienne upodobania co do formy wypoczynku, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na 2 oddzielne materace, dobrane odpowiednio pod upodobania konkretnej osoby. Należy wtedy zadbać o to, aby materace miały takie same wymiary (głównie wysokość), co umożliwi chociażby zastosowanie jednego, wspólnego pokrowca. Obecnie, szczególnie w przypadku materacy elastycznych można zdecydować się na kupno jednego, wspólnego materaca, gdyż produkowane obecnie materace tego typu, projektowane są tak, aby odpowiednio izolować i neutralizować różnice w budowie fizycznej śpiących na nich osób (podczas gdy normalnie ruchy czy różnice w masie cięższej osoby wyraźnie wpływają na komfort osoby lżejszej, a najbardziej odczuwalne jest to w przypadku użytkowania materaców bonelowych). Należy pamiętać, że materace z pianki poliuretanowej oraz wspomniane wyżej bonelowe raczej słabo nadają się na materac podwójny. Wybór dwóch materacy wydaje się rozwiązaniem lepszym, a na pewno bardziej komfortowym, daje większe możliwości indywidualnego dobrania parametrów dla preferencji każdej z osób. W przypadku zastosowania jednego materaca dla dwóch osób, to waga osoby cięższej determinuje wybór odpowiedniej twardości.

Pozycja podczas snu i wymiary materaca.

Najważniejsza jest pozycja, w jakiej podczas snu będzie znajdował się nasz kręgosłup i tak w przypadku leżenia na boku, materac należy dobrać w taki sposób, aby zadbać o prostą linię kręgosłupa (należy więc, zapewnić sobie odpowiednie zagłębienie w okolicach ramion) w przypadku leżenia na plecach/brzuchu linia kręgosłupa powinna rysować się w literę „S” („podwójne S”), co możliwe jest przez odpowiednie zagłębienie w materacu naszych bioder.


Jeżeli chodzi o wymiary, to przyjmuje się, że strefa komfortu w przypadku długości wynosić powinna 20 cm więcej od naszego wzrostu wzrostu (jeżeli nasz wzrost to 180 cm, materac powinien mieć długość 200 cm), w przypadku szerokości minimum wynosi 70cm (140 dla dwóch osób).

Twardy czy miękki?

Za przestarzały należy uznać pogląd, który sugeruje, że twardszy materac jest wyborem bezwzględnie lepszym. Mitem jest też stwierdzenie, że twardy materac to gwarancja jego jakości. Faktem natomiast, że zbyt twardy lub zbyt miękki materac nie wpływa dobrze na nasze zdrowie, komfort i jakość snu. Odczuwa to przede wszystkim nasz kręgosłup. Zbyt miękki materac powodować będzie nadmierną pracę mięśni w celu zapewnienia odpowiedniej pozycji kręgosłupa, każda zmiana pozycji będzie wymagała od nas większego wysiłku, niż miałoby to miejsce w przypadku poprawnie dobranego materaca. Wybierając zbyt twardy, ograniczać będziemy swobodny przepływ krwi (powodowany przez zwiększanie miejsc ucisku), co z kolei może wymuszać częste zmiany pozycji. Podobnie jak w poprzednim przypadku, do jej zmiany angażować będziemy musieli dodatkowe partie mięśni, w celu utrzymania kręgosłupa w prawidłowej pozycji. Źle dobrany materac negatywnie wpływa na jakość naszego snu, ciężko o należyty wypoczynek i głęboki sen, może tez powodować drętwienie lub bóle pleców. Osoby preferujące spanie na plecach mogą zdecydować się na wybór materacy twardszych (zapewniających odpowiednie wsparcie dla karku i dolnej części kręgosłupa oraz niezapadających się nadmiernie), w przypadku osób lubiących spać na boku lepszym wyborem będą materace elastyczne (szybko dopasowujące się do kształtu ciała).

Strefy Twardości

Obecnie produkowane materace posiadają 1 lub 3,5 i 7 stref twardości, projektowane są one jednak pod średni wzrost i jedną pozycję, dlatego też często same strefy nie są szczególnie efektywne. Czym są strefy twardości? Materace posiadające strefy twardości mają na odcinku długości odpowiednio wydzielone strefy, o różnej twardości, co może zapewnić nam lepsze wsparcie dla określonych części ciała (głowa, szyja, ramiona, lędźwie, biodra, uda, łydki i stopy). Materace 1-strefowe mają stałą twardość na całej długości. Podczas zakupu, należy możliwie najlepiej ocenić, czego faktycznie potrzebujemy i wybrać tak, aby zapewnić sobie możliwie najwyższy komfort.

Gruby czy cienki?

Grube materace zazwyczaj polecane są ludziom z problemami zdrowotnymi i spędzającym z tego powodu duże ilości czasu w łóżku. Wskazana jest tu jednak konsultacja z ortopedą, który może doradzić odpowiednią grubość. Podobnie ma się sprawa z ludźmi o bardzo dużej masie ciała, w przypadku wszystkich innych osób grubość materaca powinna być na tyle duża (wysoka), aby zapewnić nam odpowiednie zagłębienie się, w celu utrzymania kręgosłupa w odpowiedniej pozycji.

Instalacja, stelaże i pokrowce.

Wysoce nie wskazana jest instalacja materaca na podłodze. Jest to podyktowane zarówno komfortem jak i higieną. Materac należy umieścić tak, aby zapewnić mu odpowiednią cyrkulację i możliwie największą przepuszczalność powietrza (poprzez odpowiednie materiały z jakich wykonany jest materac i pokrowiec). Pewnym pośrednim rozwiązaniem przy umieszczaniu materacy na podłodze jest podłożenie pod nie stelaża. Zapewni to mikro-obieg powietrza i poprawi elastyczność materaca. Jeżeli chodzi o wybór stelaża, najlepszym rozwiązaniem będzie taki, który wykonany jest z listew elastycznych. Znacznie poprawia to komfort snu i przyczynia się do prawidłowej eksploatacji materaca (i co za tym idzie do wydłużenia jego sprawności, wolniejszego zużywania się i tak dalej).

Wybór odpowiedniego pokrowca to kolejna istotna sprawa podczas wyboru materacy. Należy dopilnować by materiał na pokrowiec był wykonany z dobrej jakości materiałów tj. przyjaznych dla zdrowia i środowiska, zapewniających oddychanie (przepuszczanie powietrze). Bardzo istotne jest, aby sam pokrowiec można było ściągnąć i wyprać. Wydaje się to bardzo ważne w przypadku osób z alergiami, które powinny wybierać pokrowce, wykonane z materiałów niepylących.